Funktioner av väggisolering av ett trähus med skum

Det tros att det inte är nödvändigt att isolera ett trähus. Ja, om huset är tillverkat av en vagnsvagn, timmer från 200 mm brett eller timmer med en diameter på 280 mm. Trähus är dock isolerade. Är det värt att göra det med skum eller välja ett annat material – vi kommer att berätta om detta idag.

Funktioner av väggisolering av ett trähus med skum

Varför är trähus isolerade?

Det finns flera skäl för att isolera ett trähus. Till exempel har ett blockhus av ”vilda” stockar inte det mest attraktiva utseendet (med tanke på moderna idéer om design). Detsamma kan sägas om ett hus gjord av vanligt virke med naturlig fukt. Hus av rundade stockar eller limmade balkar har inte en sådan brist, men det påverkar materialkostnaden.

Värmeisolering av ett trähus för sidospår

Därför, för att spara pengar, väljer många en vanlig timmer eller timmer och höljer väggarna med ett blockhus eller imitation av en bar. Denna uppdelning av funktioner i byggnad och dekorativ ger en annan fördel – du kan spara pengar genom att använda en mindre sektion av en bar eller timmer och kompensera för bristen på värmeisoleringsegenskaper genom att installera en värmare mellan huvudväggen och beklädnaden..

Värmeisolering av ett trähus under en ventilationsfasad

Men även om du inte sparar på storlek kommer ytterligare isolering att minska belastningen på värmesystemet. Samma argument fungerar när det gäller ytterligare isolering av ramhus..

Funktioner för isolering av ett trähus

Om vi ​​talar om daggpunkten, kommer den yttre isoleringen med något värmeisolerande material inte att förvärra dess position. På grund av det faktum att densiteten för isoleringen är mindre än för huvudväggsmaterialen, förskjuts daggpunkten utåt. Och detta leder inte till kondensering på väggarnas inre yta och svamp bildas på dem (vilket är mycket viktigt för trä). I detta avseende upptar skum och mineralull ungefär lika lägen. Men värmeledningsförmågan hos expanderat polystyren- eller polyuretanskum är lägre, därför är deras isolerande egenskaper bättre.

Expanderad polystyren

Men det finns också något sådant som fuktöverföring. Vad betyder det?

I genomsnitt avger en person minst en liter vatten per dag i form av ånga (med hårt arbete upp till 5 liter). Och sedan finns det våtrengöring, personlig hygien, matlagning, husdjur och växter..

En del av denna fukt avlägsnas på grund av ventilation (naturlig eller mekanisk) och en del genom de inneslutna ytorna (inklusive genom väggarna).

Isolering av ett ramhus med expanderad polystyren

Om de inneslutna ytorna inte är porösa och har en hög densitet (betong, glas, metall), finns det ingen diffusion av vattenånga, och dessa strukturer blir inte våta.

Porösa material absorberar bokstavligen vattenånga, så balansen mellan fukt och väderbildning (torkning) är viktig för dem. Om detta villkor inte uppfylls, blir strukturen våt och börjar kollapsa. Och trädet börjar ruttna.

Därför bör väggens, isoleringens och ytterbeklädnadens ånggenomsläpplighet vara lika eller öka när man rör sig från insidan till utsidan..

Vattenånga genomtränglighet för isolerade väggar a – våt vägg; b – torr vägg; µ – ånggenomsläpplighet för material; 1 – vägg; 2 – isolering

Om du tittar på ångpermeabiliteten hos de viktigaste byggnadsmaterialen kan du se att trä har unika egenskaper. Över fibrerna är denna indikator mycket låg (mindre bara för betong), men längs fibrerna – den högsta.

Tabell 1. Byggnadsmaterialets vattenånggenomsläpplighet

ByggmaterialDensitet, kg / m3Ångpermeabilitetskoefficient, mg / (m h Pa)
Autoklaverad betong D5005000,20
Expanderad lerbetong8000,08
Förstärkt betong25000,03
Massiv lera tegel18000,11
Hål ler tegelsten10000,15
Massiv sandkalksten18000,11
Trä (tall, gran) över fibrerna5000,06
Trä (tall, gran) längs kornet5000,32

Det visar sig att vedens andningsförmåga huvudsakligen tillhandahålls längs fibrerna, och en betydande del av fukten eroderas genom änden på stocken eller virket i hörnfogarna på väggarna.

Om vi ​​fortsätter från isoleringens ångpermeabilitet är bara mineralull lämplig för trähus för denna indikator..

Tabell 2. Grundparametrar för värmare

MaterialDensitet, kg / m3Värmeledningsförmåga, W / (m ° С)Vattenånga permeabilitet, mg / (m h Pa)
Mineralull50-2000,040-0,0700,49-0,60
Expanderad polystyren33-1500,031-0,050,013-0,05
Extruderat polystyrenskum450,0360,013
PVC-skum1250,0520,23
Polyuretanskum30-800,020-0,0410,0-0,05
Polyuretan mastik14000,250,00023
polyurea11000,210,00023
Takmaterial6000,170,001
polyeten15000,300.00002

Dess ånggenomsläpplighet är mycket högre än den för trä längs säden. Och av alla typer är stenull den mest populära – det är lättare att arbeta än med glasull, bättre miljövänlighet och värmeisolering än slaggull.

Värmeisolering av ett trähus utanför med mineralull

Ångpermeabiliteten hos skum är betydligt lägre än trä. Den närmaste representanten är icke-pressat polystyrenskum PSB, bestående av enskilda granuler. Dess ångpermeabilitet är 0,05 mg / (m · h · Pa), men denna indikator är 20% sämre än den för tall över fibrerna.

Naturligtvis finns det också PVC-skum. Den har en relativt hög ångpermeabilitet och mycket hög hållfasthetsindikatorer. Det tillhör konstruktionsskum och används till och med som värmeisolering för plastskrov på små fartyg. Men kostnaden är mycket hög..

PVC-skum

Funktioner i värmande ramhus

Om bärkonstruktionen är gjord av en träbar betraktas ramhuset som trä.

Det finns två huvudteknologier: panel och ram. Den grundläggande skillnaden är att i det första fallet används färdiga SIP-paneler, i det andra fallet är smörgåsen monterad på en ram. Oftast används OSB som det yttre och inre skalet på smörgåsen, även om det kan finnas cementbundna spånskivor och fuktbeständig plywood.

Isolering av ett ramhus med expanderad polystyren

Ånggenomsläppligheten hos ett helt nytt OSB med ett skyddande skikt kan vara en storleksordning mindre än den för expanderat polystyren eller polyuretanskum (huvudtyperna av isolering) och nå 0,0036 mg / (m · h · Pa). Därför tillåts alla typer av fasaddekorationer för ramhus – tegelbeklädnad, fasadsystem med gångjärn med naturliga och konstgjorda material, gips och en våt fasad (inklusive med skum som isolering).

I det senare fallet är tekniken densamma som för stenhus: märkning, installation av en startplatta, limning av skumplattor på väggen, fixering med stift, nätförstärkning, murbruk och målning.

Isolering av ett ramhus med expanderad polystyren

Slutsats: det är bäst att isolera ett hus från en stock eller en bar med mineralull och lämna skummet för ramhus.

Betygsätt artikeln
Dela med vänner
Webbplats med användbara tips för varje tillfälle
Lägg till en kommentar

Genom att klicka på knappen "Skicka kommentar" godkänner jag behandlingen av personuppgifter och accepterar sekretesspolicy